Nowa zieleń na osiedlu

ORDONA zdjęcia roślin

Na naszym osiedlu mają w ciągu najbliższych tygodni rozpocząć się prace związane z długo wyczekiwanym ulepszeniem zieleni. Dokładny termin rozpoczęcia prac musi być dostosowany do wykonania przez dewelopera systemu nawadniającego, co według przekazanych przez dewelopera informacji ma nastąpić najpóźniej do końca maja.Nawodnienie będzie wykonane zarówno dla zieleni przy nowym budynku G, jak i na zagospodarowanej już przestrzeni na patio. Obecnie trwają jeszcze rozmowy o jak największym dostosowaniu wykonanego dla dewelopera projektu części zielonych przy budynku G do projektu zmian w zieleni na pozostałej części patio.

Rzut z góry: ORDONA plan zieleni

 Projekt zmian w istniejącej już zieleni przewiduje przede wszystkim nadanie pasom zieleni pod ogródkami czytelnego układu kompozycyjnego i wzbogacenie o nowe gatunki. Zostały one dobrane tak, aby pasowały do już rosnących i zapewniały atrakcyjny wygląd całości przez jak największą część roku.

Od strony kompozycji projekt opiera się na krzyżujących się asymetrycznie liniach, nawiązujących stylem do tych, które już istnieją na patio – w układzie różnych stref trawnika na środku. Pola wyznaczone przez linie będą wypełnione tym samym gatunkiem roślin. Linie będzie tworzyć średniej wysokości trawa ozdobna (molinia). Dodatkowo linia biegnąca wzdłuż pasa zieleni będzie wzbogacona o czosnek ozdobny (allium). Czosnek charakteryzuje się bardzo ozdobnymi, kulistymi kwiatostanami o kolorze fioletowym, które razem z fioletową kocimiętką kwitną późną wiosną.

Bezpośrednio przy ogródkach pozostanie rząd dereni, które dzięki cięciu powinny się rozrosnąć i zapewnić osłonę od strony patio. Pola bliżej ogródków będą wypełnione na przemian 3 rodzajami krzewów: zimozielonym suchodrzewem chińskim (lonicera pileata) oraz krzewami kwitnącymi: biało-różową hortensją bukietową i fioletową budleją. Ponieważ te krzewy kwitnące nie rozrastają się tak, jak suchodrzew, pola z nimi będą dopełnione białymi anemonami japońskimi, które kwitną aż do października. Pola bliższe chodnika będą wypełnione kwitnącymi bylinami. Do kocimiętki, jeżówki i rozchodnika, które już rosną na osiedlu, dołączą kwitnące późną jesienią drobne astry krzewiaste.

Niezbyt atrakcyjna trawa na czerpniach wentylacyjnych będzie zastąpiona winobluszczem, który lepiej zakryje wizualnie czerpnie i gwarantuje piękny czerwony kolor jesienią. Wysoka trawa ozdobna (pennisetum), która dotychczas dominowała pod ogródkami, będzie przesadzona na trawniki przed osiedlem oraz na środku patio koło brzózek. W tych miejscach roślinie zapewniona będzie przestrzeń, której brakowało jej na obecnym stanowisku, żeby ładnie wyglądać.

Na zdjęciach widać, że nowa kompozycja kolorystycznie opiera się na różnych odcieniach fioletu, bieli oraz różu, w połączeniu z różnymi odcieniami zieleni. Rzut z góry przybliża planowany układ kompozycyjny.

Nowe rośliny z początku oczywiście będą niedużych rozmiarów, ale dzięki właściwej pielęgnacji powinny szybko się rozrastać i cieszyć oczy mieszkańców.