Dlaczego należy brać udział w głosowaniu nad uchwałami?

Mówi się, że prawdziwym wyzwaniem jest utrzymanie osiedla w stanie świetności przez długie lata. Części wspólne to swoista „ziemia niczyja” (nie moje, więc nie muszę o nie dbać), a zebranie wspólnoty czy głosowanie nad uchwałami to zawracanie głowy i strata czasu. Otóż nic bardziej mylnego!

Mieszkamy we wspólnocie mieszkaniowej, a często nie zdajemy sobie sprawy, że wszelkie decyzje jej dotyczące zależą od nas samych. Zarówno o wysokości zaliczek na utrzymanie części wspólnej, jak i o losie otoczenia naszego mieszkania decydujemy my sami poprzez uchwały. Choć jesteśmy na co dzień zabiegani, warto zainteresować się swoim otoczeniem i spełnić swój wspólnotowy obowiązek – zagłosować. Siła naszego głosu jest na wagę złota, nawet jeśli wyrażona jest ona jedynie niewielkim procentowym udziałem powierzchni naszego mieszkania w części wspólnej.

We wspólnocie mieszkaniowej wszystkie uchwały są podejmowane większością głosów wszystkich właścicieli, czyli aby uchwała zapadła muszą zagłosować „za” uchwałą mieszkańcy posiadający w sumie powyżej 50% udziałów w nieruchomości wspólnej (lub żeby nie zapadła – powyżej 50% „przeciw”). To oznacza, że mieszkańcy nie tylko mogą, ale wręcz powinni brać udział w głosowaniach. Gdy wstrzymujemy się od oddania głosu następuje paraliż decyzyjny – bez naszego głosu nie tylko nie można ustalić nowej wysokości czynszu, ale też zdecydować o re-aranżacji zieleni czy remoncie.

Udział w głosowaniu jest tym bardziej istotny, że współwłaściciele lokali garażowych niestety nie korzystają z prawa głosu. W naszym przypadku garaż jest własnością kilkuset współwłaścicieli i jest z nim związany stosunkowo duży udział w nieruchomości wspólnej. Jednakże aby oddać głos wszyscy właściciele miejsc postojowych musieliby zagłosować jednomyślnie poprzez swojego przedstawiciela. Ponieważ w praktyce uzyskanie jednomyślności przez wszystkich współwłaścicieli garażu jest niemożliwe, nie ma możliwości uwzględnienia w głosowaniu przypadającego na nich udziału. W przygotowaniu jest ustawa zmieniająca obowiązujące przepisy w tym zakresie, ale to kwestia przyszłości.

Obecnie trwa głosowanie w trybie obiegowym nad uchwałą dotyczącą utworzenia ogródka przed powstającą kawiarnią. Zachęcamy wszystkich do udziału w podjęciu decyzji w tej sprawie!

fotolia_55368346-300x235[1]