Z dniem 29 sierpnia 2015r. weszła w życie ważna zmiana ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Chodzi głównie o sposób liczenia głosów właścicieli miejsc postojowych w garażu podziemnym.
Jak wcześniej wspominaliśmy, do tej pory współwłaściciele lokali garażowych niestety nie mogli korzystać z prawa głosu na zebraniach wspólnoty i w głosowaniu nad uchwałami. W naszym przypadku garaż jest własnością kilkuset współwłaścicieli i jednocześnie jest z nim związany stosunkowo duży udział w nieruchomości wspólnej. Jednakże do tej pory aby oddać głos wszyscy właściciele miejsc postojowych musieliby zagłosować jednomyślnie poprzez swojego przedstawiciela. Ponieważ w praktyce uzyskanie jednomyślności przez wszystkich współwłaścicieli garażu było niemożliwe, nie było możliwości uwzględnienia w głosowaniu przypadającego na nich udziału.
Teraz to się zmieniło. W art. 3 dodany został ust. 3a. zgodnie, z którym przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal. Mówiąc prostszym językiem teraz udział lokalu garażowego w nieruchomości wspólnej będzie się „dzielił” między współwłaścicieli garażu proporcjonalnie do ich udziałów w lokalu (liczby miejsc postojowych). To oznacza, że każdy z właścicieli będzie miał swój „własny” głos na zebraniu wspólnoty!
Ale co istotne, powyższe zasady nie mają zastosowania w przypadku głosowania według zasady „jeden właściciel = jeden głos”. Zgodnie z art. 23 ust. 2b, współwłaściciele lokalu garażowego w celu oddania głosu muszą ustanowić pełnomocnika. Przy tym pełnomocnik jest wybierany większością głosów liczoną według wielkości udziałów we współwłasności lokalu, więc nie trzeba będzie stosować przepisów Kodeksu cywilnego i nie będzie wymagana jednomyślność, o której wspominamy wyżej.
Nowe zasady dotyczą wyłącznie współwłasności w częściach ułamkowych i nie mają zastosowania do lokali, które są współwłasnością małżeństw, gdzie co do zasady istnieje tzw. współwłasność łączna.
Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z właśnie zaktualizowanym działem: „ważne ustawy i rozporządzenia„, gdzie można znaleźć najważniejsze regulacje prawne dotyczące funkcjonowania wspólnoty, utrzymania budynków oraz najmu lokali.
Pozdrawiamy!